AIDS Hastalığı Nedir?

AIDS Hastalığı Nedir?

AIDS hastalığı ingilizcede kazanılan bağışıklık yetersizliği sendromu hastalığı olarak adlandırılmış ve virüs kökenli bit bağışıklık sorunudur. HIV virüsü hastalığa neden olmakla birlikte vücudu savunmak isteyen önemli hücreleri de yok ederek var olan bağışıklık sistemini baskılayarak çökmesine destek olur. Genel olarak AIDS HIV olarak da kısaltılan hastalıkta bağışıklık sisteminin aşırı zayıflaması sonucunda oluşan ağırlaşan enfeksiyon hastalıkları, kanser ve benzeri hastalıkların ortaya çıkmasında etkilidir. Bu virüse maruz kalan bireylerde yine her hastalıkta olduğu gibi hastalığın erken zamanda tespit edilmesi ve sağlığı yerinde olan insanlara bulaşmasının önlenebilmesi için hastada oluşan belirti ve bulgular mutlaka bilinmelidir ve de hastalığın bulaşma ihtimali olan yollarda korunma yöntemlerini araştırıp bilgi sahibi olunmalıdır.

AIDS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

HIV virüsü oldukça tehlikelidir. Bu virüs vücuda girer ve yıllar boyu belirti vermez. AIDS hastalığının ilerleme hızı ve ilk ortaya çıkan belirtilerin ortaya çıkması vücuttan nasıl giriş yaptığı ile ilgili olmaktadır.

Vücuda girdiği gibi çoğalır ve aylarca yıllarca hızlanarak çoğalır. Vücuttaki virüs sayısı istenilen hastalık yapma sayısına ulaştığında AIDS hastalığı belirti vermeye başlar. Yine bunlar da günlük yaşamı etkilemez ve fark edilemeyebilir. Bu hastalığın başlangıcı kişide aşırı halsizlik yorgunluk, ağızda beyaz leke görüntüsü ve ara ara ishallerle belli eder. Hastalık ilerledikçe kişi daha da zayıflar, ishaller uzun sürer, gece terlemeleri olur , ateş, vücutta pembe kırmızı mor renkte  lekeler çeşitli solunum yolu hastalıklıları gibi belirtilerle oldukça önemli bir hal aldırır.

AIDS Nasıl Bulaşır?

AIDS hastalığı HIV virüsü taşıyıcısı kişilerin vücuda temas etmesi halinde yayılım göstermeye başlamaktadır. Bu virüsün yayılmasında etkili olan yollar sperm salgısı, vajina salgısı, anne sütü ve kan yollarıdır. Bu hastalığın bulaşması da seyri de oldukça önem taşımaktadır. Tedavisi kesin olarak bulunamamaktadır.

Yorum yapın