Bronşektazi Nedir? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Bronşektazi hakkında

Bronşektazi, akciğerlerin hava yollarının anormal şekilde genişlediği ve bununla beraber akciğerleri enfeksiyona karşı daha korumasız hale getirebilecek aşırı mukus  ve sıvı birikimine yol açan uzun vadeli bir durum olarak ifade edilmektedir.

Bronşektazinin en yaygın semptomları şunları içerir:

  • Genellikle balgam oluşturan kalıcı bir  öksürük (balgam)
  • Nefes darlığı

Semptomların şiddeti büyük ölçüde değişebilir. Bazı kişilerde sık görülmeyen yalnızca birkaç belirti varken, diğerlerinde çok çeşitli günlük belirtiler vardır. Akciğerlerinizde bir enfeksiyon gelişirse semptomlar kötüleşme eğilimindedir.

GP’nizi ne zaman görmelisiniz?

Kalıcı bir öksürük geliştirirseniz doktorunuzu görmelisiniz. Bunun nedeni bronşektazi olmayabilir, ancak daha fazla araştırma gerektirir. Doktorunuz bronşektaziniz olabileceğinden şüphelenirse, sizi daha ileri testler için akciğer rahatsızlıklarının tedavisinde bir uzmana (bir solunum danışmanı) yönlendirir.

Akciğerler nasıl etkilenir?

Akciğerler, bronşlar olarak bilinen küçük dallı hava yollarıyla doludur. Oksijen bu hava yollarında dolaşır, alveol adı verilen küçük keselere ulaşır ve oradan da kan dolaşımına emilir. Bronşların iç duvarları, akciğerlere doğru hareket eden parçacıkların neden olduğu hasara karşı koruyan yapışkan mukus ile kaplanmıştır.

Bronşektazi nasıl tedavi edilir?

Bronşektazinin akciğerlere verdiği hasar kalıcıdır, ancak tedavi semptomlarınızı hafifletmeye ve hasarın daha da kötüleşmesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Ana tedaviler şunları içerir:

  • Akciğerlerinizdeki mukusu temizlemenize yardımcı olacak egzersizler ve özel cihazlar
  • Akciğerlerdeki hava akışını iyileştirmeye yardımcı olan ilaç gelişen akciğer enfeksiyonlarını tedavi etmek için antibiyotikler

Diğer tedavilerin etkili olmadığı nadir durumlarda, bronşektazi için cerrahi genellikle düşünülür, bronşlarınızdaki hasar küçük bir alanla sınırlıdır ve genel sağlığınız iyi durumdadır.

Olası komplikasyonlar

Bronşektazi komplikasyonları nadirdir, ancak ciddi olabilirler. En ciddi komplikasyonlardan biri, akciğerlerdeki kan damarlarından birinin bölünmesinin neden olduğu büyük miktarda kanı öksürmektir. Bu sorun yaşamı tehdit edebilir ve tedavisi için acil ameliyat gerektirebilir.

Görünüm

Bronşektazili insanlar için görünüm oldukça değişken olmaktadır ve genellikle altta yatan nedene bağlıdır. Bronşektazi ile yaşamak stresli ve sinir bozucu olabilir, ancak bu durumu olan çoğu insanın normal bir yaşam beklentisi vardır. Bununla birlikte, çok şiddetli semptomları olan kişiler için, akciğerler düzgün çalışmayı bırakırsa bronşektazi ölümcül olabilir.

Yorum yapın