Cilt Mantarı Hastalığı Nedir?

İnsan derisinin pH yani asitlik değeri normalde 5.5 civarında seyreder. Yani insan derisi asidik özellik gösterir. Bu pH değeri mantar üremesi için müsait değildir. Cilt pH’ında bazik tarafa doğru yaşanacak (7 pH nötr, 7-14 pH baziktir) bir kayma mantar enfeksiyonlarına ortam hazırlayabilir. Tabi sadece pH dengesindeki bozulmaları cilt mantarı oluşumu için yeterli değildir. Cilt mantarı oluşumu için uygun vücut sıcaklığı ve nemin yanında bir enfeksiyon kaynağı da gerekir.

Cildinizin pH değerini ve hijyenini korumak adına kaliteli sabunlar kullanıp sık sık yıkanmalı bunun yanında mantar enfeksiyonuna kaynak olabilecek kirli plajlardan denize girmek , ortak havlu veya bornoz kullanmak, misafir terliği giymek, tokalaşmak, ortak kıyafet giymek gibi eylemlerden kaçınmalısınız. Unutulmamalıdır ki bir arkadaşınızda mantar olmaması size mantar bulaştıramayacağı anlamına gelmez.

Cildinin pH’ı uygun değerlerde seyrettiği için taşıdığı mantar onda yayılma fırsatı bulmamış olabilir (Kimi mantar türleri kıyafetlerde yahut ayakkabılarda 5-6 seneye kadar kıyafet yahut ayakkabı kullanılmasa dahi yaşayabilmektedir. Unutulmamalıdır ki mantarların üreme sistemi sporlara dayalıdır ve spor kesecikleri zor koşullar altında dayanıklı olacak şekilde evrim geçirmiş yapılardır.). Ortak bir kıyafet kullanımında size geçecek mantar cildinizin de pH’ı uygunsa kısa süre içerisinde hayatınızı size zehir edebilir.

Mantar tedavisinde esas olan dermatolog teşhisidir. İhtisası başka olan doktorlar mantarları (hele bir de kızarıklık yapmışsa) sıklıkla alerjik reaksiyon ya da iritasyon sanabilmektedirler. Bu sebepten cildinizde baş gösteren sorunlar için gideceğiniz tek adres dermatolog olmalıdır. İhtisası başka olan doktorlar kendi ihtisaslarında ne kadar iyi olurlarsa olsunlar mantarlara büyük oranda yanlış teşhis koyarlar. Çünkü ciltteki bir bozukluğun mantar olduğunu anlamanın yanında mantarın cinsini de anlamak tedavisi için önemlidir.

  • Terbinafin hidroklorür
  • Oksikonazol nitrat
  • Ketokonazol
  • Bifonazol

Cilt mantarı tedavisinde kullanılan başlıca geniş spektrumlu antifungal etken maddelerdir.

Yorum yapın