Diş Çürüğü Nedir?

Diş çürüğü önlenebilse de çocuklarda ve yetişkinlerde sık görülen bir sorundur. Şimdi diş çürüğü nedir? Diş çürümesinin belirtileri ve tedavisi hakkında bilmemiz gerekenlere bir göz gezdirmeye ne dersiniz? Hadi başlayalım.

Diş Çürümesi Nedir? Diş Çürümesi Nasıl Oluşur?

Diş çürüğü, dişin sert dokusu olarak kabul edilen diş minesinin, altındaki dentin ve bazen kök yüzeyini kaplayan sert dokunun parçalanması olarak tanımlanabilir. Daha fazla karbonhidrat içeren yiyecekler (şeker, nişasta vb.), Şeker içeren gazlı içecekler (kola, gazoz gibi), kekler, çikolata vb. Bu, özellikle yapışkan yiyeceklerin uzun süre diş yüzeyine temas etmesi durumunda olur.

Diş çürükleri dört aşamaya ayrılır. Bu aşamalar şunlardır:

Aşama 1: Diş yüzeyinde farklı renklerde beliren noktalar çürüyebilir. Dişlerinizi düzenli bir şekilde florürlü diş macunu ile fırçalamak ve diş ipi kullanmak, bu farklı renklerde olan noktaların diş çürümesine dönüşmesini önleyebilir.

Aşama 2: Bu aşamada boşluk (oyuk) haline gelmiştir. Dişin sert yüzey tabakasını geçmiştir.

Aşama 3: Diş çürüğü, dişin daha yumuşak tabakasına ulaştığı için daha hızlı büyüyecektir.

Aşama 4: Boşluk doldurulmazsa daha derin dişlerde sorunlara neden olabilir. Düzenli olarak diş hekimine ya da en yakın sağlık kuruluşuna tedavi veya kontrol amaçlı gitmek faydalı olabilir.

 

Diş Çürümesi Kendisini Nasıl Belli Eder?

Diş çürüğünün farklı aşamaları vardır ve her aşamanın farklı semptomları ve riskleri vardır. Zayıflama ilk ortaya çıktığında neredeyse hiçbir belirti yoktu. Boyut büyüdükçe ve morluklar arttıkça sıcak ve soğuk yiyeceklere ve şekere duyarlıdır. Bazen diş çürüğü sürekli ağrıya neden olabilir. Tedavi edilmezse çürük sinirlere ulaştıkça dişler enfekte olacaktır. Diş enfeksiyonları apselere neden olarak şiddetli ağrıya, yüzde şişmeye ve ateşe neden olabilir. Daha sonraki bir aşamada müdahale olmazsa kanal tedavisi veya diş çekimi gerekebilir.

 

Yorum yapın