Esansiyel Tremor ve Tedavisi

Temel Tremor Hastalığını Tedavi Etmenin 6 Kanıtlanmış Yolu

Temel tremor hastalığı olan biri misiniz? Eliniz istemsizce sallanırsa veya vücudunuzun başka bir kısmı titrerse, temel titreme olabilir. Esansiyel Tremor (ET), Parkinson hastalığı ile karıştırılabilir , ancak Esansiyel Tremor farklıdır ve çok daha yaygındır. Bir sağlık görevlisi , iki durum arasındaki farkı size daha iyi aktarabilir . Esansiyel Tremor hastalığından hem kadınlar hem de erkekler etkilenebilir, ancak orta yaşta ve daha sonra yaşamda daha yaygındır. Titreme kollarınızı, bacaklarınızı, gövdenizi, başınızı ve hatta sesinizi bile etkileyebilir. Esansiyel tremor için kesin bir tedavi yoktur. Belirtiler hafifse, tedaviye bile ihtiyacınız olmayabilir. Semptomlar günlük aktivitelerinizi, işinizi veya yaşam kalitenizi etkiliyorsa, endişeleriniz konusunda daha profesyonel destek almak için yakınınızdaki hastane veya bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

 

Esansiyel Tremor Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer titremeniz hafifse, bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir:

  1. Uygun bir uyku programı izleyin . Bazı insanlar için fiziksel yorgunluk titremelere neden olabilir.
  2. Gevşeme tekniklerini deneyin . Bu, stresin veya artan duyguların neden olduğu titreme durumlarında işe yarayabilir.

 

Durum daha sorunluysa, doktorunuz altta yatan nedeni bulmak için bazı testler yapabilir. Hstalığınızın sebebine bağlı olarak, ek tedavi seçenekleri mevcut olabilir:

  • Mesleki terapi uygulayın. Bir meslek terapisti , sarsıntılarla yaşamaya alışmanıza yardımcı olabilir. Bazı basit değişiklikler hayatı kolaylaştırabilir. Daha büyük tutacakları olan yemek kapları kullanın. Eli sabitlemek için bilek ağırlıkları kullanmak. Kolay giyilip çıkarılabilen kıyafetleri seçin – düğme yok!
  • Ağırlaştırıcı maddelerden kaçının. İlaçlar (belirli antidepresanlar, antiepileptikler veya inhalerler gibi) veya yiyecekler (kafein, enerji içecekleri) titremeyi kötüleştirebilir. Doktorunuza, ilaçlarınızdan herhangi birinin sorunlarınızın kaynağı olup olmadığını sorun.
  • Reçeteli ilaçları alın. Altta yatan nedene bağlı olarak, iyi bir seçenek önereceğiz. İlaçla iyi bir sonuç, titremede yaklaşık% 50 oranında azalma olacaktır.

Propranolol: Bu bir beta engelleyicidir. Bu ilaçlar genellikle yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılır. Astımınız veya kalp probleminiz varsa beta bloker kullanmayın. Yan etkiler arasında yorgunluk ve baş dönmesi sayılabilir.

Primidone: Bu anti-nöbet ilacı tipik olarak epileptik nöbetleri tedavi etmek için kullanılır. Yan etkiler arasında kısa süreli uyuşukluk, konsantrasyon sorunları veya mide bulantısı yer alabilir.

Botoks: Bu enjekte edilebilir ilaç, migren, mesane disfonksiyonu ve aşırı terleme gibi durumlar için kabul edilmiş bir tedavidir. El, baş veya ses titremelerini tedavi etmek için de kullanılabilir. El titremeleri için kullanıldığında parmak veya bilek zayıflığı fark edebilirsiniz. Botoks, ses titremeleri için kullanıldığında, sese veya yutma güçlüğüne neden olabilir.

Klonazepam, gabapentin, topiramat, zonisamid dahil olmak üzere çeşitli başka ilaçlar denenebilir, ancak bunlar genellikle daha az etkilidir.

  • Cerrahi tedavilerden yararlanın. Bu yöntemler, ilaçla yeterince yönetilemeyen rahatsız edici veya sakatlayıcı titreme için kullanılır. Ameliyatla iyi bir sonuç, titremenin ortadan kaldırılması veya neredeyse tamamen ortadan kaldırılması olacaktır.

Derin beyin uyarımı. Bu, en etkili ve en kanıtlanmış titreme terapisidir ve sıklıkla titreme özgürlüğüne neden olabilir.   Beynin titremeye neden olan derin bir bölgesine cerrahi olarak ince bir tel yerleştirilir.   Telin ucunda verilen elektriksel stimülasyon, doktorunuz tarafından ayarlanır ve göğse yerleştirilen bir pil paketi ile çalıştırılır. Derin Beyin Stimülasyonu, her iki taraftaki titremeyi tedavi etme yeteneği sunar ve zamanla ayarlanabilir.   Ameliyatla kanama, enfeksiyon, konuşma veya denge sorunları riskleri vardır.

Odaklanmış X-ışınları veya Ultrason. Stereotaktik radyocerrahi sırasında cerrah, titremelerin kaynağı olan beynin belirli bölümüne X-ışınları veya Ultrason yönlendirir. Özel görüntüleme teknolojisi, X ışınlarının hassas hedefe yönlendirilmesine yardımcı olur.

Yorum yapın