Göz Kuruluğu ve Tedavisi

Göz Kuruluğu ve Tedavisi

Teşhis

Kuru gözünüzün nedenini belirlemek için kullanılabilecek testler ve prosedürler şunları içerir:

  • Kapsamlı bir göz muayenesi. Genel sağlığınızın ve göz sağlığınızın tam bir geçmişini içeren bir göz muayenesi, doktorunuzun kuru gözlerinizin nedenini teşhis etmesine yardımcı olabilir.
  • Gözyaşlarınızın hacmini ölçmek için bir test. Doktorunuz Schirmer testini kullanarak gözyaşı üretiminizi ölçebilir. Bu testte, alt göz kapaklarınızın altına kurutma kağıdı şeritleri yerleştirilir. Beş dakika sonra doktorunuz gözyaşlarınızın ıslattığı şerit miktarını ölçer.

Gözyaşı hacmini ölçmek için başka bir seçenek de fenol kırmızısı iplik testidir. Bu testte, pH duyarlı boya (gözyaşları boyanın rengini değiştirir) ile doldurulmuş bir iplik alt göz kapağına yerleştirilir, 15 saniye boyunca gözyaşı ile ıslatılır ve ardından gözyaşı hacmi ölçülür.

  • Gözyaşlarınızın kalitesini belirlemek için bir test. Diğer testler, gözlerinizin doku yüzeyinin durumunu belirlemek için göz damlalarında özel boyalar kullanır. Doktorunuz kornealardaki leke kalıplarını arar ve gözyaşlarınızın buharlaşmasının ne kadar sürdüğünü ölçer.
  • Gözyaşı ozmolarite testi. Bu tür bir test, gözyaşlarınızdaki parçacıkların ve suyun bileşimini ölçer. Kuru göz hastalığı ile gözlerinizde daha az su olacaktır.
  • Yüksek matriks metaloproteinaz-9 veya azalmış laktoferrin dahil kuru göz hastalığının belirteçlerini aramak için gözyaşı örnekleri .

Daha fazla bilgi

  • Göz testi

Tedavi

Punctal fişler

Ara sıra veya hafif kuru göz semptomları olan çoğu insan için, düzenli olarak reçetesiz satılan göz damlaları (yapay gözyaşları) kullanmak yeterlidir. Belirtileriniz kalıcıysa ve daha ciddiyse, başka seçenekleriniz vardır. Yaptığınız şey, kuru gözlerinize neyin sebep olduğuna bağlıdır.

Bazı tedavi yöntemleri, kuru gözlerinize neden olan bir durumu veya faktörü tersine çevirmeye veya yönetmeye odaklanır. Diğer tedaviler gözyaşı kalitenizi artırabilir veya gözyaşlarınızın hızla gözünüzden akmasını önleyebilir.

Bazı durumlarda, aslında altında farklı neden olan bir sağlık sorununu tedavi etmek, kuru gözlerin belirti ve semptomlarını gidermeye yardımcı olabilir. Örneğin, herhangi bir tedavi amaçlı kullanılan ilaç kuru gözünüze neden oluyorsa, doktorunuz bu yan etkiye neden olmayan farklı bir ilaç önerebilir.

Göz kapaklarınızın dışa dönük olması (ektropiyon) gibi bir göz kapağı rahatsızlığınız varsa, doktorunuz sizi göz kapaklarının plastik cerrahisinde uzmanlaşmış bir göz cerrahına (oküloplastik cerrah) sevk edebilir

Yorum yapın