Gripten Korunmanın Yolları

Grip ve soğuk algınlığın ne kadar yaygın olduğunu biliyoruz. Bunu kendi çevremize bakarak da görebiliriz. Soğuk algınlığıyla gribin arasındaki farkları açıklayalım; soğuk algınlığını ayakta geçirirken gripte yataktan çıkamıyoruz yani soğuk algınlığı hafif gribi ağır şekilde geçiriyoruz. Bir diğer farkı ise soğuk algınlığında az ateşimiz olurken gripte çok ateşimiz olur.

Şimdi sizlerle gripten korunmanın yollarını paylaşalım.

 

İşte gripten Korunmanın 15 Pratik Yolu

 1. Kış aylarında olduği kadar yaz aylarındada gribin yaygın olduğunu görüyoruz. Uzmanlar bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için zencefil ve antibiotik etkili kekik boza kestane tüketmemizi tavsiye ediyor.
 2. Grip ve soğuk algınlığından korunmanın bir başka yolu ise sıcak ortamdan uzak durmaktır. Uzmanlar sıcak ne kadar fazlaysa hasta olma şansınızın o kadar fazla olduğunu söylüyor.
 3. Yeşil yapraklı sebze tüketin.
 4. Bol bol su içilmeli. Günde 2,5 litre ideal sayılır.
 5. Suyun yanı sıra antioksidan özellikli çaylarda tüketmek gripden korunmamıza yardımcı olacaktır. Ahududu ıhlamur gibi.
 6. Gripten korunmanın yollarında bir başka yol ise yürüyüş yapıp temiz hava almakdır bu yürüyüşde günde 45 dk yapılması önerilir
 7. C vitamini bol olan meyveler tüketilmelidir yada bunların suyu içilmelidie. Her gün en az 1 bardak içilmesinde fayda vardır.
 8. Gripken özellikle kekik, nane,çörek otu gibi baharatlar daha sık ve daha çok kullanılmalıdır.
 9. Tabii ki hastalığın en çok bulaştığı yer olan ellerimiz grip olmamızda önemli bir etken. Bu yüzden elimizi sık sık yıkamalıyız. Özellikle yemekten önce mutlaka yıkamalıyız.
 10. En önemli noktadan biri ise öksürürken veya hapşururken elimizi değil dirseğimizi kullanmamız gerekir. Böylece yanımızdaki insanda gripten kurtulur.
 11. Her gün mutlaka yoğurt tüketin.
 12. Düzenli uyku uyunmalı en az 6 en fazla 8 saat olmak üzere. Erken yatıp erken kalkmayada dikkat edilmedi.
 13. Grip aşısı olun. Günümüzde en çok tartışılan bir konu olduğundan herkese tavsiye edemeyiz ama büyük ölçüde giripden korunma yolları arasındadır. Doktorunuza başvurarak sakıncası yoksa grip aşısı olabilirsiniz.
 14. Spor yapın. Havalar soğuyunca hemen sporu bırakıyoruz. Araştırmalara göre fiziksel aktivite yapan insanların daha az hastalandıgı söyleniyor.
 15. Tırnaklarınızı kesin. Elinizi yıkarken tırnakları dezenfekde edemezsiniz. Bu yüzden olabildiğince tırnaklarınızı kısa kullanın.

Yorum yapın