Kana Bağlı Hastalıklar

Anemi

Kana rengini veren proteinin adı hemoglobindir.

Kandaki hemoglobin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan halk arasında kansızlık olarak adlandırılan hastalıktır. Anemi ,hemoglobin azalma seviyesine göre türlere ayrılır. Yani kısacası hemoglobin miktarı ne kadar azalmışsa o kadar önemli hale gelmektedir. Halk arasında kansızlık denildiğinde ilk akla gelen kan miktarındaki azalmadır. Yani çoğu kişi anemi (kansızlık) hastalığına yakalandığında kan miktarının azaldığını düşünmektedir. Ancak böyle değildir. Kandaki önemli madde olan hemoglobindeki azalma söz konusudur. Hemoglobinler kana oksijen taşıma özelliğindedir. Bu yüzden azalma hallerinde gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

Aneminin Belirtileri

Anemi belirtileri tamamen belli olmamakla beraber hemoglobin azlığının durumuna göre halsizlik durumu değişkenlik göstermektedir. En önemli belirtiler üşüme, halsizlik, ellerde morarmadır. Aneminin tedavi edilememesi vücutta birtakım sorunlara yol açabilmektedir. Hipoksi dokulara yeteri kadar oksijen gitmediği durumlardır. Ve dolayısıyla hiposiksiye de neden olan anemi vücuda yeteri kadar da oksijen girmediği için vücut organlara zarar vermeye başlar ve organlar zorlanır. Anemi vücudun bazı organlarına zarar vermekle birlikte duygu durum bozukluklarına, unutkanlığa ve el ayaklarda daha çok uyuşmalara neden olabilmektedir. Aneminin nedenleri düşünüldüğünde genetik faktörler etkili olabileceği gibi bir de beslenme eksiklikleri de oldukça etkili olmuştur. Anemi türleri de vardır. Bunlardan bazıları:

  • Orak hücreli anemi
  • Aplastik anemi
  • Hemolitik anemi
  • Pernisiyoz anemi
  • Megaloblastik anemi

Aneminin tedavisinden bahsedecek olursak temel hedef anemiye sebep olan durumu ortadan kaldırabilmektir. Folik asit ve Demir eksikliği nedeniyle oluşan anemi için daha çok yeşil yapraklı bitkiler ve sebze, meyveler tüketilmesi gerektiği söylenmektedir. Ancak bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Eğer ki anemi ilerlemiş ve tehlikeli bir boyuta ulaşmışsa kök ya da ilik nakli yapılması önerilebilir. Veya hayatı tehtid eden oldukça ciddi kanama varsa cerrahi operasyon gerekmektedir.

Yorum yapın