Kızamık Nedir? Nasıl Bulaşır?

Kızamık Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamık ,oldukça bulaşıcı, ateşli bir viral enfeksiyondur. Tipik kızamık döküntüsü gelişmeden önce genellikle grip benzeri semptomlarla başlar. Çoğu durumda kızamık, herhangi bir sorun yaşamadan kendi kendine iyileşir. Ancak bazen orta kulak enfeksiyonları, zatürre veya tehlikeli ensefalit gibi komplikasyonlar da ortaya çıkar. Beş yaşın altındaki çocuklar ve yetişkinler buna özellikle duyarlıdır.

Kızamık nedir?

Tüm dünyaya yayılan son derece bulaşıcı viral enfeksiyon. Ergenler ve yetişkinler de giderek daha fazla acı çekmesine rağmen, çocukluk hastalıklarından biridir.

Bulaşma: damlacık enfeksiyonu, hastalardan bulaşıcı burun veya boğaz salgılarıyla doğrudan temas (örn. Çatal bıçak paylaşarak)

Belirtiler: İlk aşamada grip benzeri belirtiler, ilk ateş nöbeti ve ağız mukozasında beyazımsı lekeler (Koplik lekeleri). İkinci aşamada, tipik kızamık döküntüsü (kulaklardan başlayarak birbirine akan kırmızı lekeler) ve ikinci bir ateş nöbeti.

Tedavi: yatak istirahati, dinlenme, muhtemelen ateş önleyici önlemler (ateş önleyici ilaçlar, baldır kompresleri gibi ), öksürük kesici ilaçlar , antibiyotikler (ek bakteriyel enfeksiyon durumunda)

olası komplikasyonlar , örneğin orta kulak ortam , pnömoni , bronşit, ishal, yalancı boğmaca (Krup sendromu), beyin iltihabı (ensefalit); Uzun vadeli sonuçlar: kronik ensefalit (subakut sklerozan panensefalit, SSPE)

Prognoz: Kızamık genellikle sorunsuz iyileşir. Bu ülkedeki hastaların yüzde 10 ila 20’sinde komplikasyonlar ortaya çıkıyor. 1.000 kişiden biri ölebilir. Kızamık virüsü bir yandan damlacık enfeksiyonu ile bulaşır: enfekte kişiler konuştuklarında, öksürdüklerinde ve hapşırdıklarında çevredeki havaya virüs içeren küçük tükürük damlacıkları yayarlar. Başkaları bunları soluyabilir: tükürük damlacıklarındaki virüsler solunum yollarındaki mukoza zarlarıyla temas eder etmez yeni “kurbanı” enfekte edebilirler. Bu arada: kızamık virüsleri havada iki saate kadar yaşayabilir. Öte yandan, kızamık da olabilir enfekte yoluyla bulaşıcı salgıları ile doğrudan temas gelen burun ve boğaz enfekte kişilerin. Bu, örneğin bir hastanın çatal bıçak takımını veya bardağı kullandığınızda olur.

Kızamık hastaları ne kadar bulaşıcıdır?

Kızamık bulaşmış herkes, tipik kızamık döküntüsü ortaya çıkmadan üç ila beş gün önce ve sonrasında dört güne kadar bulaşıcıdır. Bulaşıcılık, kızarıklık çıkmadan hemen önce en yüksektir.Bir patojenle enfeksiyon ile ilk semptomların ortaya çıkması arasındaki süreye kuluçka dönemi denir. Kızamık için genellikle sekiz ila on gündür. Tipik kızamık döküntüsü (hastalığın ikinci aşaması) genellikle enfeksiyondan iki hafta sonra ortaya çıkar.

Yorum yapın