Kolesistit Nedir? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Akut Kolesistit Hakkında

Akut kolesistit, safra kesesinin şişmesidir (iltihaplanması). Genellikle hastanede tedavi edilmesi gereken potansiyel olarak ciddi bir durumdur. Akut kolesistitin ana semptomu, karnınızın (karın) sağ üst tarafında sağ omzunuza doğru yayılan ani ve keskin bir ağrıdır. Karnın etkilenen kısmı genellikle aşırı derecede hassastır ve derin nefes almak ağrıyı daha da kötüleştirebilir. Diğer bazı karın ağrısı türlerinin aksine , akut kolesistit ile ilişkili ağrı genellikle kalıcıdır ve birkaç saat içinde geçmez.

Bazı insanlar, aşağıdakiler gibi ek semptomlar gösterebilir:

  • yüksek ateş (ateş)
  • mide bulantısı ve kusma
  • terlemek
  • iştah kaybı
  • ciltte ve gözlerin beyazlarında sararma (sarılık)
  • karın bölgesinde bir çıkıntı

 

Ne zaman tıbbi tavsiye alınmalı?

Ani ve şiddetli karın ağrınız olursa, özellikle ağrı birkaç saatten uzun sürerse veya sarılık ve ateş gibi başka belirtilerle birlikte görülüyorsa, doktorunuzu mümkün olan en kısa sürede görmelisiniz. Doktorunuzla hemen iletişime geçmeniz mümkün değilse, yerel mesai saatleri dışı servisinizi veya tavsiye almak için 112 servisini arayın. Akut kolesistitin mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmesi önemlidir, çünkü durum hemen tedavi edilmezse ciddi komplikasyonların ortaya çıkma riski vardır.

Akut kolesistite ne sebep olur?

Akut kolesistitin nedenleri 2 ana kategoriye ayrılabilir: kalkerli kolesistit ve hesapsız kolesistit.

Taş kolesistit

Kalkülöz kolesistit, akut kolesistitin en yaygın ve genellikle daha az ciddi tipidir. Tüm vakaların yaklaşık% 95’ini oluşturur. Kistik kolesistit, safra kesesine giden ana açıklık olan kistik kanal, bir safra taşı veya safra çamuru olarak bilinen bir madde tarafından tıkandığında gelişir .Safra çamuru, safra (karaciğer tarafından üretilen ve yağları sindirmeye yardımcı olan bir sıvı) ve küçük kolesterol ve tuz kristallerinin bir karışımıdır.Kistik kanaldaki tıkanma, safra kesesinde safra birikmesine neden olarak içindeki basıncı arttırır ve iltihaplanmasına neden olur. Her 5 vakadan yaklaşık 1’inde iltihaplı safra kesesi de bakteriler tarafından enfekte olur.

Hesapsız kolesistit

Akalsist kolesistit, daha az yaygın, ancak genellikle daha ciddi bir akut kolesistit türüdür. Genellikle safra kesesine zarar veren ciddi bir hastalık, enfeksiyon veya yaralanmanın bir komplikasyonu olarak gelişir. Akalsist kolesistit genellikle büyük ameliyat sırasında safra kesesinin kazara hasar görmesi, ciddi yaralanmalar veya yanıklar , kan zehirlenmesi (sepsis) , şiddetli beslenme bozukluğu  veya AIDS gibi problemlerle ilişkilidir . Akut kolesistit, safra kesesi taşlarının nispeten yaygın bir komplikasyonudur. Birleşik Krallık’taki yetişkinlerin yaklaşık% 10-15’inin safra taşı olduğu tahmin edilmektedir. Bunlar genellikle herhangi bir semptoma neden olmazlar, ancak insanların küçük bir kısmında seyrek ağrı ataklarına (bilinen bu yer kolik olarak bilinir) veya akut kolesistite neden olabilirler.

Yorum yapın