Kolesterol Nedir?

Kolesterol başta karaciğerde olmak üzere insanların kanında bulunan tüm hücreler tarafından doğal olarak üretimi sağlanan daha çok muma benzer bir yapıya sahip olan yağ yani lipid türüdür. Kanda bulunan kolesterol mumsu bir yapıya bürünmüştür. İnsan vücudunun sorunsuz hücreleri üretebilmesi için hücre zarları dışında bilinen bazı hormonlar ile D vitamininin oluşturulmasında kullanmak anacıyla mevcut olan belirlenen bir miktar kolesterole ihtiyacı olmaktadır.

Ama kolesterol yağ hücresi yani lipid olduğundan suda çözünme yapmaz bu sebeple kana tek başına geçemez ve tek başına tüm vücuda dağıtılamaz. Karaciğer tarafından lipoproteinler üreten kolesterolün anacı taşınmasına yardımcı olabilmektir. İki tip kolesterol çeşidi vardır.

 

Kolesterol Çeşitleri

Vücuttaki kolesterol taşıyan az önce de bahsettiğimiz lipoproteinler düşük yoğunluklu lipoprotein yani diğer adı LDL ve oldukça yüksek yoğunluklu lipoprotein yani HDL olarak farklı görevlerde olan iki adet gruba ayrılmaktadır.

Biraz da kolesterolün hastalık boyutundan bahsedelim. kolesterol değerleri yüksek seviyelerde kanda bulunduğunda damarlarda sertleşmeye neden olabildiği gibi damarlarda bulunan yağ birikintilerinin de gelişmesine neden olabilmektedir. kolesterol kapakları adı verilen bu birikintiler oldukça faydalı olmuştur. İşte bu birikintiler zaman içinde büyür ve damarlardan istenen miktarda kan akma durumunu azaltır ve bu da birbirinden farklı hastalıklara neden olabilmektedir. Fazla kolesterol bir başka değişle yüksek kolesterol genetik bazı nedenler kaynaklı olabilmektedir ve daha yaygın olarak önlenebilmekte tedavi edilebilir sağlıksız yaşam stillerinin sonucu ortaya çıkmaktadır. kolesterol değerleri azaltmak için bazı şeyler yapılmalıdır. Bunlar; sağlıklı dengeli ve yeterli beslenme diyeti sürdürebilmeyi sağlamak, düzenli olarak egzersiz yapmak ve olabilecek bazı durumlarda ilaç tedavisi desteğine başvurmak yüksek kolesterole sahip değerlerin azalmasında etkili olabilme özelliğine sahiptir.  Bu nedenle kolesterol değerlerini sık sık kontrol etmeliyiz

Yorum yapın