Osteoporoz ( Kemik Erimesi ) Nedir?

Bildiğimiz üzere iskelet sistemini oluşturan kemiklerdir, uzuvlarımız. Kemikler fazlaca oranda kalsiyum içeren yapılardır. Çok küçüklük dönemlerinde (daha çok bebeklik ve çocukluk) kemik oluşumu hızlı bir şekilde yapıma başlanır. Özellikle adölesan döneminin sonlarında yani 20’li yaşlarının bitimine doğru ise kemik yapımı bahsedilen kemik yıkımı ile az çok aynı seviyeye gelir. İşte bu andan itibaren yıkıma geçildiği için kemik yıkımını geciktirilmesi amacıyla bol bol D vitamini ve kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir. Bu durum kemiklerin sağlığı ve kütlesi bakımından korunması açısından oldukça önemlidir. Yaş ilerledikçe kemik yıkımı hızlanmaktadır. Ve bu durum dengesiz beslenme ile de bütünleştiğinde halk arasında da adı kemik erimesi olan osteoporoz adlı tablo geliştirmeye başlar. Osteoporozda asıl önemli olan ve yapılması gereken ilk işlemlerden biri tedaviye erken başlanmasıdır. Bu durumda en gerekli tedavi ve prosedürlere başlanmalıdır.

Kemik Erimesi Nasıl Oluşur?

Genç ve sağlıklı kemiklerde kollajen liflerde daha çok kalsiyum tuzlarından oluşan bir birleşme söz konusudur. Bu yapı yaşlanmayla birlikte gücünü kaybedecek ve dayanıksızlaşacaktır. Ancak osteoporoz denen hastalık kemik yoğunluğundan fazla bir düşüş sebebi ile kemik yapılarının daha çok kırılgan yapıya dönüşmesi manasına gelmektedir. Kelime anlamı olarak süngerimsi kemik demektir. Kemik erimesi hastalığına yakalanıldığında kemiklerin içlerinde boşluklar meydana gelir ve  bu durum da yoğunluklarını azaltır. Osteoporoz görülme sıklığının yaşla artacağını söylemiştik. Aynı zamanda da kadınlarda görülme olasılığı erkeklere oranla çok daha fazla olmuştur.

Osteoporoz ( Kemik Erimesi )  Belirtileri Nelerdir?

İnanılmaz derecede bel ağrıları

Kemikler zamanla eriyeceği için boyun kısalması

Çarpık durma ve kamburlaşma

En kolay yapılan hareketlerde bile kırık ve çatlak oluşması

 

Kemik erimesi oldukça önemli bir rahatsızlık olup erken tedavi edilmelidir. Eğer kemik erimesi olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurun. Aksi taktirde önlenemez hal alabilir.

Yorum yapın