REM Uykusu ve REM Olmayan Uyku Nedir?

Uyurken vücudunuzda birçok değişiklik olur. Uyumaya başladıktan sonra REM uykusu ve REM olmayan uyku arasında geçiş yaparsınız.

REM uykusu, hızlı göz hareketleri anlamına gelir. REM uykusu esnasında, gözler çeşitli yönlerde hareket eder, ancak beyninize herhangi görsel bilgi ulaşmaz.

Önce REM dışı uyku gerçekleşir, ardından daha kısa süreli olan REM, onun ardından döngü yeniden başlayarak devam eder. Rüyalar genelde REM uykusunda gerçekleşir.

 

REM Olmayan Uyku Esnasında Ne Olur?

REM dışındaki uykunun üç aşaması bulunur. Her aşama 5-15 dakika devam eder. REM uykusuna geçmeden önce aşağıdaki üç aşamayı geçersiniz.

 

Aşama 1: Gözleriniz kapalıdır ancak uyanmanız kolaydır. Bu aşama genelde 5 ila 10 dakika sürer.

 

Aşama 2: Hafif uykudasınızdır. Kalp atış hızınız ve vücut ısınız yavaşlar. Vücudunuz derin uykuya hazırlanır. Bu aşama ise 10-25 dakika sürer.

 

Aşama 3: Bu aşama derin uyku aşamasıdır. Bu aşamadayken uyanmak daha zordur ve eğer sizi uyandırırlarsa, birkaç dakika kafanız karışabilir.

 

REM uykusunun derin aşamalarındayken vücut, dokularınızı onarır, kas ve kemik oluşumunu sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yaş aldıkça daha hafif uyursunuz ve daha az derin uykuya geçersiniz. Yaşlanma bu nedenle daha kısa uyku süreleriyle alakalıdır, ancak yapılan araştırmalar hala gençken olduğu kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu gösteriyor.

 

REM Uykusu Nedir?

Genellikle, REM uykusu uyuduktan 90 dakika sonra gerçekleşir. İlk REM periyodu ise tipik olarak 10 dakika kadar sürer. Sonraki REM aşamaları uzar ve son aşama ise yaklaşık bir saat kadar sürer. Nabzınız ve nefesiniz bu aşamada hızlanır.

Beyniniz aktif olduğu için REM uykusundayken rüyalar görebilirsiniz. REM, beyninizin öğrenmeye yardımcı olan kısımlarını uyardığı için artan protein üretimiyle de ilişkilendirilir. Bebekler uykularının % 50’sini REM aşamasında geçirirken, yetişkinler uykularının sadece yaklaşık % 20’sini REM aşamasında geçirir.

 

 

Yorum yapın