Saç Dökülmesi İçin Temel Öneriler

Stres, bütün insanların ortak sorunlarından bir tanesidir. Stres, hızlı saç dökülmesine neden olabilir, hatta yama şeklinde saç kaybına sebep olabilir. Stresi azaltarak bu tip saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Stresi azaltmak için, yoga veya meditasyon yapılabileceği gibi, gün içinde zaman zaman derin nefes alıp vererek gevşeme yöntemi de kullanılabilir. Bununla birlikte iyi ve kaliteli uyku, gün içi kısa dinlenme molaları stres ile mücadelede önemlidir. Aynı zamanda egzersiz de kan dolaşımını artırarak stres ile mücadelede etkili ve sağlıklı bir yoldur.

Beslenme Önerileri 

Saç dökülmesi yetersiz beslenmenin belirtilerinden birisi olabilir. Doğal Tıp uzmanı, Dr. Geovanni Espinosa, saç derisindeki kan dolaşımının saç sağlığı açısından önemli olduğunu ve kan dolaşımını azaltıcı, işlenmiş gıdalar, doymuş yağ asitleri gibi beslenme alışkanlıklarının bırakılması gerektiğini önermektedir. Özellikle biotin ve B vitamini açısından zengin, taze meyve ve sebzeler tüketilmesi önerilmektedir. Bu vitaminler, saçların ve saç köklerinin kuvvetlenmesinde önemlidir. Bununla birlikte saçların temel yapı taşı proteindir, yüksek protein değerlerine sahip gıdalar ile beslenmek saç sağlığı açısından önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler ve pekmez gibi demirden zengin gıdalar tüketilmesi ve demir emilimi için C vitamininden zengin sebze ve meyveler önerilmektedir.

Vitamin ve Mineral Takviyeleri

Dr. Espinosa ayrıca, C vitaminidemir ve biotin takviyeleri alınmasını önermektedir. Ayrıca, günlük 500 mg silika ve günlük multi- vitamin alınması önermektedir. Başka bir grup doktor da, besin emilimi için her öğün, günlük toplam, 3 mg bakır, 30 mg çinko, saç büyümesi için B12 ve biotin içeren B kompleks vitaminleri takviyeleri kullanılmasını önerirler. Ayrıca B  vitaminleri saç kaybına neden olan stresin azaltılmasında da yardımcı olacaktır.

Bitkisel Yöntemler

Saç dökülmesi için bitkisel tedavide ilk sırada Saw Palmetto (Cüce Palmiye) vardır. Saç dökülmesi için kullanılan birçok bitkisel

tedavi yöntemi erkek tipi kelliğe karşı etkili değildir. Ama Saw Palmetto, antiandrojenik etkileri olduğu için erkek tipi kellik ve prostat büyümesinde yararlıdır. Bu etkisini, erkek tipi kellikten sorumlu olan, testosterondan, dihidrotestosteron (DHT) oluşumunu engelleyerek yapar. Bu dönüşümü engelleyen ilaç olan finasteridin aksine, erkeklerde antiöstrojenik ve diğer hormon azalması belirtilerine neden olmaz. Saw Palmetto ile ilgili 2002 yılında “Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisinde” yayınlana bir çalışmada, günlük 400 mg palmetto ve 100 mg Beta Sitosterol kullanan erkeklerin %60’ında saç büyümesi ve çıkışında artış saptanmıştır. Hamilelerin, hormonal etkilerinden dolayı Saw Palmetto kullanmamaları konusunda uyarılar vardır.

Doğal Tıp uzmanı Dr. Geovanni Espinosa ve Dr. David Kiefer, saç derisindeki dolaşımı uyarmak için, şampuan içine bazı bitki özleri ve esansiyel yağlar karıştırmayı önermektedir. Dr. Espinosa, şampuana her birinden 5 damla olacak şekilde, biberiye, kekik, sedir ağacı ve lavanta yağları eklenmesini tavsiye etmektedir. Dr. Kiefer de ısırgan otu yaprağı, huş ağacı yaprağı, dulavratotu kökü eklenmesini önermektedir.

Yorum yapın