Tüberküloz Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tüberküloz hakkında

Tüberküloz (TB), enfekte bir kişinin öksürük veya hapşırıklarından küçük damlacıkların solunması yoluyla yayılan bakteriyel bir enfeksiyondur. Ciddi bir durumdur, ancak uygun tedavi ile iyileştirilebilir. Tüberküloz, esas olarak akciğerleri etkiler. Bununla birlikte, bezler, kemikler ve sinir sistemi dahil vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir.

 

Tüberküloz belirtileri

Tipik Tüberküloz semptomları şunları içerir:

  • Üç haftadan fazla süren ve genellikle kanlı olabilen balgam oluşturan kalıcı bir öksürük
  • Kilo kaybı
  • Gece terlemeleri
  • Yüksek sıcaklık (ateş)
  • Yorgunluk ve uykusuzluk
  • İştah kaybı
  • Birkaç hafta sonra geçmeyen yeni şişlikler

 

Tüberküloza ne sebep olur?

Tüberküloz (TB), Mycobacterium tuberculosis adlı bir bakteriden kaynaklanır. Akciğerleri etkileyen Tüberküloz (TB) en bulaşıcı tiptir, ancak genellikle sadece hastalığı olan birine uzun süre maruz kaldıktan sonra yayılır. Örneğin, genellikle aynı evde yaşayan bir aile içinde yayılır. Çoğu sağlıklı insanda, bağışıklık sistemi (vücudun enfeksiyon ve hastalığa karşı doğal savunması) bakterileri öldürür ve hiçbir semptomunuz olmaz.

 

Bazen bağışıklık sistemi bakterileri öldüremez, ancak vücutta yayılmasını engellemeyi başarır. Bu, herhangi bir semptomunuz olmayacağı, ancak bakterilerin vücudunuzda kalacağı anlamına gelir. Bu, ” Gizli Tüberküloz” olarak bilinir. Bağışıklık sistemi enfeksiyonu öldürmez veya kontrol altına almazsa, akciğerlere veya vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve semptomlar birkaç hafta veya ay içinde gelişir. Bu, “Aktif Tüberküloz” olarak bilinir. Gizli verem, özellikle bağışıklık sisteminiz zayıflarsa, daha sonraki bir tarihte aktif bir verem enfeksiyonuna dönüşebilir.

 

Kimler etkilendi?

Antibiyotikler piyasaya sürülmeden önce Tüberküloz, Birleşik Krallık’ta önemli bir sağlık sorunuydu. Günümüzde durum çok daha az yaygındır. Bununla birlikte, son 20 yılda, Tüberküloz vakaları, özellikle tüberkülozun daha yaygın olduğu ülkelerden gelen etnik azınlık toplulukları arasında giderek artmıştır. 2014 yılında İngiltere’de 6.500’den fazla Tüberküloz  vakası rapor edilmiştir. Bunlardan yaklaşık 4.700’ü İngiltere dışında doğan insanları etkiledi. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin gizli Tüberküloz ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Bunlardan% 10’a kadarı bir noktada aktif hale gelecektir.

 

Tüberküloz nasıl tedavi edilir?

Tedavi ile Tüberküloz  genellikle iyileştirilebilir. Çoğu insan, genellikle altı ay boyunca bir antibiyotik kürüne ihtiyaç duyacaktır. Birkaç farklı antibiyotik kullanılmaktadır. Bunun nedeni, bazı Tüberküloz formlarının belirli antibiyotiklere dirençli olmasıdır. İlaca dirençli bir Tüberküloz  ile enfekte iseniz, altı veya daha fazla farklı ilaçla tedavi gerekebilir. Verem olan biriyle yakın temas halindeyseniz, sizin de enfekte olup olmadığınızı görmek için testler yapılabilir. Bunlar göğüs röntgeni ,  kan testleri ve Mantoux testi adı verilen bir cilt testini içerebilir.

 

Yorum yapın