Ülser ve Tedavisi

Teşhisi

Bir ülseri tespit etmek için, doktorunuz önce sizin rahatsızlıklarınız ile belirtilerini karşılaştırabilir ve fizik muayene yapabilir. Daha sonra aşağıdakiler gibi teşhis testlerinden geçmeniz gerekebilir.

H. pylori için laboratuar testleri

Doktorunuz  Helicobacter pylori bakterisinin vücudunuzda bulunup bulunmadığını belirlemek için bazı testler önerebilir. Kan, idrar veya solunum testi kullanarak Helicobacter pylori bakterisini arayabilir. Nefes testi en doğru olanıdır. Nefes testli için mutlaka radyoaktif karbon içerikli içecek veya besin tüketmeniz gerekmektedir. Helicobacter pylori midenizdeki maddeyi parçalar. Daha sonra, daha sonra mühürlenen bir test torbasıns üflersiniz. Helicobacter pylori ile enfekte iseniz, nefes örneğiniz karbondioksit şeklinde radyoaktif karbon içerecektir. Helicobacter pylori için testten önce bir antasit alıyorsanız, doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Hangi testin kullanıldığına bağlı olarak, antasitler yanlış negatif sonuçlara yol açabileceğinden ilacı bir süre için bırakmanız gerekebilir.

Doktorunuz üst sindirim sisteminizi (endoskopi) incelemek için bir skop kullanabilir. Endoskopi sırasında, doktorunuz bir mercek ile donatılmış içi boş olan bir tüpü boğazınızdan aşağıya yemek borunuza, mideye ve ince bağırsağınıza geçirir. Endoskopu kullanarak doktorunuz ülser belirtisi arar.

Doktorunuz bir ülser tespit ederse, laboratuarda incelenmek üzere küçük bir doku örneği (biyopsi) alınabilir. Bir biyopsi, mide zarınızda Helicobacter pylori olup olmadığını da belirleyebilir.

Yaşlıysanız, kanama belirtileriniz varsa veya yakın zamanda kilo kaybınız veya yeme ve yutma güçlüğü yaşadıysanız, doktorunuzun endoskopi önerme olasılığı daha yüksektir. Endoskopi midenizde bir ülser belirtisi gösteriyorsa, semptomlarınız düzelse bile iyileştiğini göstermek için tedaviden sonra bir takip endoskopi yapılmalıdır.

Üst gastrointestinal seri. Bazen baryum yutması olarak adlandırılan, üst sindirim sisteminizin bu ışınları serisi yemek borusu, mide ve ince bağırsağınızın görüntülerini oluşturur. Röntgen sırasında, sindirim sisteminizi kaplayan ve ülseri daha görünür hale getiren beyaz bir sıvıyı (baryum içeren) yutarsınız.

Tedavisi

Peptik ülser tedavisi, nedene bağlıdır. Genellikle tedavi, varsa Helicobacter pylori bakterisini öldürmeyi, mümkünse NSAID’lerin kullanımını ortadan kaldırmayı veya azaltmayı ve ülserinizin ilaçla iyileşmesine yardımcı olmayı içerir. İlk tedaviden sonra takip edilmelidir. Peptik ülser tedavisi genellikle başarılıdır ve ülserin iyileşmesine yol açar. Ancak semptomlarınız şiddetliyse veya tedaviye rağmen devam ederse, doktorunuz semptomlarınızın diğer olası nedenlerini ortadan kaldırmak için endoskopi önerebilir. Endoskopi sırasında bir ülser belirtisi tespit edilirse, doktorunuz ülserinizin iyileştiğinden emin olmak için tedavinizden sonra başka bir endoskopi önerebilir. Doktorunuza tedavinizden sonra takip testleri yaptırmanız gerekip gerekmediğini sorun.

Yorum yapın