Varis Hastalığı Nedir?

Varisler bazen tansiyon yüksekliğine bağlı olarak damarların genişlemesi,kıvrılması, uzaması, ve deride bariz görünür hale gelmesidir. Varisler genel olarak uyluğun iç kısmında ve baldırlarda damar yumruları şeklinde oluşum gösteriyor. Kadınlarda erkeklere nazaran 4 kat daha fazla görülebiliyor. Üstelik varis hastalarında %30 kadar oranla depresyonun da etkisi olmaktadır. Bu oldukça yüksek bir oran. Varis erken dönemde tespit edilmesi önemli hastalıklardandır. Özellikle yapılan uzun yol seyahatlerinde ayak bilekleri şişmekte ve gece idrara çıkmakta artış gözlenmektedir. Sadece uzun yol seyehatleri değil masa başında saatlerce hareketsiz oturma eylemi, uzun süre ayakta durma varis hastalığını %75 oranlara kadar arttırabilir.

Baris hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır konforlu olup yaşam kalitesi arttırılabilir ancak bazı durumlarda açık cerrahi işlemler uygulanabilir. Tedaviye geç kalınan varislerde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir ve basit bir varis operasyonu bile başka hastalıkların oluşumunda etkili olabilir. Pek çok hastalığa sebebiyet veren varis pek çok hastalığı da akıllara getirebilen farklı belirtiler gösterebilmektedir. Bunlardan bazıları; idrar yolu enfeksiyonu, şeker hastalığı, prostat büyümesi, kalp ve böbrek yetmezliği, nörolojik bozukluklardır. Variste tanı konurken çok zorlanılmaz. Çoğu çıplak gözle görülür ve bölgesel ağrı oluşturduğundan hissedilir. Dolayısıyla tanı çok kolay konabilir .

Varis Belirtileri

  • Ağrı oluşturması
  • Kas Kramplarının olması
  • Bacak şişliği
  • Huzursuz bacak
  • Cilt değişikleri olması ve yaraların meydana gelmesi
  • Kaşınma
  • Bacaklarda uyuşukluk ve ağırlık
  • Bacak damarlarında uyuşukluk hali

Ayrıca yüksek stres varislerin belirginleşmesinde ve oluşumunda %30 etkili olmuştur. Gündelik hayatta strese bağlı olarak çıkan gerginlik kişiyi inanılmaz derece kontrol altına alıp yaşam kalitesini düşürücü etkiye sahip olabilmektedir. Birçok hastalığı oldukça etkileyen stres varisin oluşumunda da epeyce etkili olmaktadır. Bazen varisler birden bire oluşabilirler. Bu birdenbire oluşan varisler kendiliğinden geçebilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey yakındaki sağlık kuruluşundan destek almak olacaktır.

Yorum yapın